JENARASYON GEZEGENLERİ BURÇLARI YÖNETİR Mİ?

Jenerasyon gezegeni olarak tanımladığımız ve sonradan keşfedilen gezegenler Uranüs (1781), Neptün (1846) ve Plüton (1930) astroloji açısından önemli etkileri olsa da burçları yönetmezler. Çünkü büyük gezegenlerin hareketlerinin bireysel haritalara etkisinden çok jenerasyonlara etki anlamı taşır. Bunun nedeni de neredeyse bir insan ömrünü tamamlayamayacak derecede uzun bir sürede yeniden aynı burca gelmesiyle ilgilidir. Bir diğer nedeni ise bu gezegenler kişisel haritalarda önemli gezegenlere açı attığı zaman karaktere etki etmesidir. Eğer bu gezegenler harita da açı almıyorsa etkisinden söz edemeyiz.

İŞTE BU NEDENLE JENERASYONLARA HİTAP EDEN HİÇBİR GEZEGEN BURÇLARI YÖNETEMEZ

Bizler haritalarımızda 12 burcu hayatımızın farklı alanlarında deneyimler ve taşırız. Harita yorumu yada öngörü yaparken eğer bir evde hiç gezegen yoksa bu evi boş geçmez, yöneticisinin bulunduğu konuma göre yorumlarız. Buradan da yola çıkarak;

Uranüs yenilik, teknoloji, deha ve dahilik ile tanımlanır. Mitolojide Zeus ile ilişkilidir. Uranüs’ün Kova burcunun doğasında bir gezegen olduğu doğrudur. Fakat bu yöneticisi olduğu anlamına gelmez. Çünkü eğer Uranüs Kova’da yönetici olsaydı her Kova burcu dahi olurdu. Her Kova burcunun dahi olduğunu söyleyebilir miyiz? Bir kişinin dahi olabilmesi için ancak Merkür’ü ile Uranüs’ünün iyi bir evde kavuşum yada açı yapması gerekir.

Neptün, güçlü sezgiler, duru biliş, sanat ve bağımlılıklar ile ilgilidir. Mitolojide deniz tanrısıdır, diğer adı Poseidon’dur. Örneğin Neptün Balık burcunu yönetseydi her Balık burcu elinde asası ile guru gibi dolaşıyor olurdu. Balık burcunun yöneticisi inancı da temsil eden Jüpiter’dir. Bir insanın sezgisel anlamda üstün yetenekleri olmasını Jüpiter, Ay ve Neptün’ün özellikle su grubu burçlardaki konumu ve açılarıyla yada kraliyet yıldızı Fomalhaut’un üzerinde güçlü gezegeni olmasıyla ilgili durumlar verir.

Plüton, mitolojide Hades ile ilişkilendirilir. Cehennemin bekçisi yani Şeytan ile eşleşir. Yer altını yönetir. Ölüm, tutku, tehlike, derin sezgiler de Plüton ile bağlantılıdır. Diğer yandan büyük para kazançları yada kayıpları Plüton’un etkileri arasındadır. Fakat Akrep burcunu yönetmez, Akrep’in yöneticisi Mars’tır. Mars’ın doğası ile eşleşen hırs ve tutkuluyla ilişkilendirilir. Eğer Akrep burcunu Plüton yönetseydi, bütün Akrepler katil olurdu. Olumsuz evlerden olumsuz etkiler aldığı zaman kişiler Plüton’dan etkilenir ve kötü sonuçlar doğurur.

Sonuç olarak jenerasyonlara hitap eden bu gezegenlerin açıları ile bireysel haritalara etki etmesi mümkündür. Asıl görevleri jenerasyonlara hitap etmektir.

GÖKYÜZÜ PUSULANIZ OLSUN
Astrolog Esin Kısakol

Yazar Hakkında Tümünü Görüntüle

pusulaastroloji